Nechť žije výchova k toleranci!

9. dubna 2015 v 16:18 | VeVuBVB |  Deník-VevuBVB
Ačkoliv mě k tomuto článku donutila docela malinká maličkost, téma je relativně velké. A také mě k tomu donutila naše škola, perfektní..

Dost možná to bude vypadat, jakože přeháním. Vlastně to tak vypadat nemusí.. opravdu přeháním.

Dnešní den začal lehce nepříjemným způsobem a celý den jsem měla špatnou náladu, ale po čtvrté hodině mi ji zkazil ještě víc jeden důvod, který mi od té chvíle vrtá hlavou.
Abych to vysvětlila-na chodbě v našem patře školy dnes přidělávali jakési tabule (něco jako bývají mapy do zeměpisu, různé karty pro dějepis a podobně, ale s tím rozdílem, že toto se týkalo biologie-rodinné výchovy-občanky) a mezitím, co jsem si stihla přečíst pouze nadpisy, jsem byla ohromně nadšená, že se konečně škola začíná podílet na řešení mezilidských vztahů a stále aktuálních problémů. Nadšená jsem byla pouze do té doby, než jsem si začala číst kartu s nadpisem "Rodinné vztahy" (či nějak podobně), která byla nejblíž k dveřím od třídy, tak jsem toho využila.
Zarazila mě hned první věta: "Základní rodinu tvoří muž, žena a jejich potomci" (nebo nějak podobně, nepamatuji si to přesně). Dobře, v pořádku.. Je to nejobvyklejší typ rodiny (pak tam také byla zmíněna neúplná rodina) a v ČR je to jediný právně uznaný typ rodiny (pokud nepočítám neúplnou, ale dejme tomu, že tam to začalo také mužem a ženou; k tomu, že vše začalo mužem a ženou se vyjádřím ke konci článku). Ale dobře, celkem to chápu.

V další části této karty byla zmíněná další věta, kterou si nechám až nakonec, protože nakonec patří to nejlepší!

A jako poslední výrok, který mě zarazil byl tento: "Do manželství mohou vstoupit dva dospělí lidé opačného pohlaví." Tohle ale neplatí všude, takže to mohlo být napsáno například "V ČR (ve většině států) mohou do manželství vstoupit dva dospělí lidé opačného pohlaví."

Teď přijde zlatý hřeb!
"Společnost stojí před naléhavým úkolem zachovat klasickou tvář rodiny, kterou tvoří muž, žena a jejich potomci." Tadáá! A po tomto prohlášení se mi začal zvedat žaludek.

Co je vlastně pointa?
Pointa je taková, že už se vlastně vůbec nedivím, proč je na světě tolik homofobů, když se jim něco takového vštěpovalo do hlavy už odmalička. Chci říct, že tento projekt měl být čímsi dobrý, ale i přesto tam je jakýsi nevyřčený náznak toho, že jiná rodina, než ta na kterou jsme zvyklí, je špatná a přesně to se mě jistým způsobem dotklo.
Malé děti nepochopí, že láska může mít mnoho podob a pokud chce někdo rodinu, nemusí mít partnera opačného pohlaví, až do té doby, než jim to někdo vysvětlí, nebo to někde uvidí.

Musela jsem se s tímto svým tragickým problémem svěřit své spolusedící (a zároveň kamarádce), která mi na to řekla, že to nesmím brát moc vážně a že to hrozně přeháním, protože někteří rodiče by nemuseli mít zrovna radost z toho, kdyby naše škola propagovala homosexuály. V tom měla pravdu. Ale zároveň mi tím nahodila perfektní podnět k přemýšlení. Někteří rodiče by kvůli tomu mohli být naštvaní. Ale to je celé jádro problému. Pokud rodiče chtějí, aby z jejich dítěte vyrostl netolerantní parchant, který bude šikanovat spolužáka se dvěmi tatínky, prosím. (Jistě, že jsem to teď přehnala. Ale víte, jak to myslím.) Ale to už je potom jejich problém a já nevidím nic špatného na tom, aby se něco takového konečně začalo normálně řešit i ve školách, vzhledem k tomu, že homosexuální sňatky a adopce dětí homosexuály jsou čím dál tím častější (i když ne u nás). A potom, až ty děti na ulici potkají dvě ženy nebo dva muže držící se za ruce a nebude to chápat, nebo si kvůli vlivu okolí bude myslet, že je to špatné, na vině nebudou samy děti, nýbrž jejich rodiče, kteří jim nevysvětlili, že i něco takového je v pořádku.
Netvrdím, že se jim to musí vyloženě vštěpovat do hlavy (koneckonců, postupem času na to přijdou), ale pokud už chci řešit rodinu a mezilidské vztahy, musím se na to koukat objektvině a nedávat dětem pouze jeden příklad, který je podle všeho "správný" a ztěžovat jim, aby se vyznaly v už tak dost zmateném světě.

Teď se vrátím k tomu, že vše začíná mužem a ženou. Jistěže k výrobě dětí jsou potřebné buňky obou těchto tvorů. Avšak existují i jiné způsoby jak založit rodinu a právě i takové způsoby by se měly s dětmi řešit, protože dnes už jsou běžné i u heterosexuálů.

Přijímám fakt, že postupem času na takové věci přjdou děti i samy, vadí mi jen jednotvárný způsob, jakým se jim vštěpuje představa ideální rodiny, aniž by se zmínily i jiné typy..

PS: Je to napsáno dost.. zmateně, vím to. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama